Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
12 postów 22 komentarze

Zapach maków na płótnie...

Martyna - Świeżo upieczona "artystka" :) Ale tutaj nie będzie o mnie, lecz o największych mistrzach polskiego malarstwa.

Moje komentarze

 • @Molier :)
  Uwodzi nas tu kolor indygo. A podobno faceci nie odróżniają kolorów :)))

  pozdrawiam serdecznie
  Skandalista z przypadku
 • @gorylisko :)
  no awangarda no!
  :))
  pozdrawiam
  ;)
  Skandalista z przypadku
 • @karoljozef 09:15:52
  Ciekawe to pytanie o kolorowy cień. Cień to miejsce, gdzie światło nie dochodzi, więc jest ciemno. Czyli kolorowy cień odpada - tak myślę.

  Pozdrawiam wszystkich serdecznie. Dziękuję za komentarze!!
  Leon zawodowiec
 • @efemgie 11:11:45
  Zgadza się! Mój błąd. Oczywiście jest to Ostrów Wielkopolski, ul. Kościuszki!
  Dzięki za wychwycenie chochlika :) Już poprawiam!

  pozdrawiam serdecznie
  Mury polskie
 • @Iza 00:00:33
  Zawsze w wolnej chwili staram się tu wrzucić jakieś obrazki :) Chociaż tych wolnych chwil coraz mniej.
  Moja babcia mówi, że wszędzie wpadam jak po ogień. Ja na to, że krew nie woda ;)

  pozdrawiam cieplutko
  Mury polskie
 • @Antymedyczny
  Dzisiaj artysta w pracy musi być czysty. Zero dopalaczy. To biznes. Jeśli z niego wypadniesz, to już po tobie. Ewentualnie można wypalić trawę w kibelku na wernisażu :))) (Oczywiście to żart)
  A poważnie, to "Sztuka jest najbardziej intensywną formą indywidualizmu, jaką kiedykolwiek znał świat" - Oscar Wilde.

  Pozdrawiam ;)
  Samotność anioła przed odlotem
 • @jazgdyni
  Myślę, że artystce właśnie chodziło o tę grę ostrych kolorów. Zresztą zauważ, że artystka ostro gra jednym kolorem- niebieskim. Mamy niebieskie pantofelki, sukienkę w "gorące popołudnie", niebieski szal jako skrzydła anioła, niebieskie motyle, itd. Spójrz na "Niedokończoną kolację" - gdyby wymazać ten niebieski szal, to obrazek straciłby zęba :)

  Pytasz o cenę. W przypadku współczesnych artystów, to jest tak, że "wstawiają" swoje prace do galerii. Najczęściej w mieście, w którym pracują. Info o ich pracach znajduje się w necie, ponieważ większość tam eksponuje swoje prace, łącznie z cenami. Z autopsji wiem, że to ciężki kawałek chleba :) i większość artystów bawi się w grafiki komputerowe- jakoś trzeba zarobić na wino i chleb :)

  pozdrawiam gorąco
  :)
  Samotność anioła przed odlotem
 • @Moherowy 23:29:23
  Drogi Moherowy, zgodzi się Pan ze mną, że jednak wszyscy wielcy artyści mieli nałogi? :) Szczególnie bohema międzywojenna nie stroniła od narkotyków, były na porządku dziennym. Oczywiście w tamtych czasach nikt nie słyszał o uzależnieniu.
  Co do informacji o Witkacym, to polecam wspomnienia ludzi, którzy znali go osobiście. A szczególnie ciekawe są wspomnienia ostatniej kochanki Witkacego - Czesławy Oknińskiej-Korzeniowskiej, z którą próbował popełnić samobójstwo (zresztą oboje byli pod wpływem narkotyków), on nie przeżył.
  Pisze Pan, że z artysty robię szaleńca. Ależ to nie jest analiza psychiatryczna, broń Boże. Artysta sam kreował się na szalonego! Pamięta Pan jego foty? Tę z papierosem i w okularach do nurkowania? :)) Piękna autokreacja! Cóż- jeden obcina sobie ucho, inny gania goły po Londynie. :))
  Zresztą ten mit Witkacego -zwariowanego, szalonego pozwolił stać mu się popularnym. Potrzebował tego zakładając Firmę Portretową w celach zarobkowych.
  Wie Pan, że Witkacy mówił o sobie "piękny szaleniec"?
  Specjalnie dla Pana wyszukałam ten cytat: "Lepiej jednak skończyć w pięknym szaleństwie, niż w szarej, nudnej banalności i marazmie.”

  A tak na koniec- o co my się spieramy? Podziwiajmy sztukę :)

  Przy okazji mojego pisania do Pana Moherowego, chciałam wszystkim podziękować za wyrażone opinie. Po raz kolejny okazało się, że jest o czym rozmawiać.

  Pozdrawiam gorąco, bo idzie mróz ;)
  Nieskończoność zamknięta w szklance
 • @Moherowy 10:19:37
  Drogi Moherowy, zauważył Pan, że nie recenzuję tu obrazów Witkacego? Nakreślam jego życie - narkomana, kobieciarza, itd. Życie, które ściśle łączy się z jego twórczością. Jeśli ma Pan jakieś inne info o życiu Witkacego, to proszę napisać!!
  Po drugie - jeśli przyklasnęłabym gronu ówczesnych Witkacemu recenzentów, to nie prezentowałabym dzisiaj jego prac. Logiczne?
  Moja recenzja? Jeśli ktoś choć trochę zna technikę pasteli na tekturze, to wie, jak wielką sztuką są pastele Witkacego.
  I jeszcze jedno - być może dla Pana, "starego wyjadacza" na tym portalu, jestem gówniarą pisząca nic nie warte posty, OK. Ale proszę o konstruktywną krytykę, nie o jad, który Pan tu wylał.
  Pozdrawiam gorąco
  Życzę dużo ciepła i miłości :)

  p.s. Aha! Co do SG, to się tu nie pchałam. Proszę donieść adminowi, żeby mnie wykopał, bo się nie nadaję, bo nazywam artystę narkomanem i pijakiem. A jak pijak, to pewnie i złodziej :D
  Buziaki :*
  Nieskończoność zamknięta w szklance
 • @eMW 12:33:36
  trzeba to dopasować ręcznie :/ Być może jest inna metoda, ale to pytanie do adminów !!
  Patrzeć w Słońce przez pięć minut
 • @Pan Marky 18:30:03
  Jeszcze jest trochę obrazków do pokazania, zdecydowanie fajniejszych niż moje :) Ale kto wie?
  A Hasior? To przede wszystkim rzeźba, dość trudna zresztą, plenerowa. Osobiście nie lubię interpretować - co autor miał na myśli. Ale myślę, że Hasior jako "prowokacja twórcza" może być ciekawy. I w końcu w latach 60-tych i 70-tych był okrzyknięty "artystą kultowym". Ale wtedy był nowatorem w wykorzystywaniu do prac zaskakujących materiałów: zardzewiałe druty, blachy, rozbite butelki, itd. Czy dziś byłby tak sławny? Cóż, każda epoka ma swoich "kultowych artystów".

  Pozdrowienia :)
  Patrzeć w Słońce przez pięć minut
 • Kochani, dziękuję Wam za zacne komentarze :)
  Poruszyliście wiele ciekawych wątków. Niespodzianka ma rację - sztukę odbiera się zmysłami. Moim zdaniem sztuka nie ma ceny. Sztuka ma wzbudzać emocje ii jak widzę wzbudza:)) Puuuq poruszył kwestie materialne. Racja, artysta musi z czegoś żyć. Tyle że sztukę należy promować. Artyści tacy jak Beksiński, Duda-Gracz, Dwurnik byli malarzami socjalizmu, w sensie, że przez PRL wychowani i - uwaga! -promowani. Co dzisiaj robi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego? Ministerstwo przeznacza 20,7 mln zł unijnego dofinansowania na Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" w Krakowie! Nie mam nic do sztuki japońskiej, ale na Boga! czy nie można promować młodych polskich artystów?
  Baba pisze o człowieku, który malował dla siebie i przyjaciół. Wielu jest takich artystów. Są amatorami, sztuka jest ich hobby. Podobnie jak, przywołany tu, Jan Papina. Rzeźbiarz amator, ale jakie dzieła!
  Pozdrawiam wszystkich serdecznie!
  Patrzeć w Słońce przez pięć minut
 • @Faber 11:31:16
  Faber, ależ to Twoje życie. Wyspiański nie dawał nikomu rad. Spotkał dziewczynę i się zakochał. Prawda jest taka, że Teofila utrzymywała dom na wsi, gdzie mieszkali. Stach był biedny jak mysz kościelna. Teofila była gospodarna, pracowita, wychowywała dzieci, itd. Wyspiański był szczęśliwy. Najgorsze przyszło po jego śmierci - odebrano Teofili prawa rodzicielskie. Uważam to za skandal. Ale prosta chłopka nie umiała się bronić. Drugim skandalem było odebranie rodzinie przez PRL w latach 50-tych praw autorskich do dzieł Wyspiańskiego. (Rodzina Wyspiańskiego mieszka dziś w Lublinie- wnuczka i prawnuki).
  Złoty róg i czapka z piór
 • Dziękuję Wam za komentarze
  szczególnie pod wątkiem o Łępickiej, która za Oceanem pozostała Polką i nie wstydziła się polskości. Jej wielbicielką była Greta Garbo, dzisiaj jest Madonna, która wydaje fortunę na jej obrazy. Szkoda, że na polskich "salonach" mistrzyni art déco nie ma szans.

  pozdrowienia dla Wszystkich
  Niegrzeczna dziewczynka
 • @oddaj.latarke 23:22:16
  Ależ ja się z Panem zgadzam! Siemiradzki, Czapski, Boznańska! Proszę mi dać czas! Napiszę i o nich! :)
  I jeszcze jedno - możemy się spierać o kreski i kropki na płótnie, ale jedno nie podlega dyskusji - gust. I to jest piękne :)

  pozdrawiam serdecznie
  Mamy Mistrza!
 • @puuuq 19:56:25
  A dlaczego nie? Pomijając aspekt polskości w dziełach Matejki, warto zwrócić uwagę na samą sztukę, moim zdaniem wybitną.
  Co do cen obrazów Matejki - nie przypominam sobie (może krótko jeszcze żyję), żeby jakieś dzieło Matejki było licytowane na aukcji. Wszystkie są własnością Skarbu Państwa, znajdują się w Muzeach Narodowych (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań). Chyba tylko 3 szkice są w rękach prywatnych.
  Proszę sobie wyobrazić aukcję np.: " Hołdu pruskiego" albo "Portretu królowej Bony"! Zapewniam, że przybyliby kolekcjonerzy z całego świata, a sumka za obrazy byłaby niezła :)

  pozdrawiam
  Mamy Mistrza!
 • @Niespodzianka 21:01:23
  Droga Niespodzianko :) napisała Pani post o braciach Gierymskich:)
  "Żydówka z cytrynami" Aleksander Gierymski...
  Obiecuję, że dla Pani przywołam tu twórczość Gierymskich, a szczególnie jednego - Aleksandra

  pozdrawiam
  Chłopak z Radomia
 • @circ 11:10:42
  Wiosna. Malowane gdzieś nad Wisłą? Możliwe. Ale kobieta na pierwszym planie to Maria Balowa, wielka miłość artysty. Niestety, jak to z wielką miłością bywa, niespełniona.
  Dziękuję za fotkę, pozdrawiam :)
  Chłopak z Radomia
 • @Imaginacja 23:32:54
  Dzięki za przywołanie Hamleta. W tej galerii zabrakło wielu obrazów np.: pominęłam tryptyki, cykl z Thanatosem, zatrutą studnią, Ellenai, błędnym kołem i inne. Ale zrobiłam to celowo. Chciałam pokazać Malczewskiego mniej znanego, mniej podręcznikowego.
  :)
  Chłopak z Radomia
 • @Łażący Łazarz 22:10:44
  Dzięki za pomoc w debiucie :)))
  Chłopak z Radomia

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031