Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
12 postów 22 komentarze

Zapach maków na płótnie...

Martyna - Świeżo upieczona "artystka" :) Ale tutaj nie będzie o mnie, lecz o największych mistrzach polskiego malarstwa.

Niegrzeczna dziewczynka

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Marysia Górska. Córka warszawskiego prawnika. Nigdy nie miała zielonego Bugatti, ale obraz "Tamara w zielonym Bugatti" stał się ikoną szalonych lat dwudziestych. Odtąd Marysia stała się Tamarą de Lempicky.

Niegrzeczna dziewczynka, szalone lata dwudzieste, trzydzieste..

Spróbowała w życiu wszystkiego: morze alkoholu, kwasy, haszysz, homoseksualizm. Ale jak sama mówiła - "Nie liczą się początki, o ile koniec jest dobry". A koniec był dobry. W latach czterdziestych Tamara Łempicka została ulubioną portrecistką Hollywoodu.

W 1978 roku dziennikarz "New York Times" pisał: "W roku 1938 Łempicka w towarzystwie węgierskiego barona, przypłynęła do Ameryki, gdzie przez dziesięć lat olśniewała elity i dziennikarzy z rubryk towarzyskich. Potem, jak supernowa, rozbłysła i zniknęła z pola widzenia. Lecz legenda o pięknej Polce została, podtrzymywana przez jej wymuskane obrazy powstałe w epoce, do której świetności się przyczyniła".

Mimo kontrowersyjnego życia, o artystce można powiedzieć jedno - była najsłynniejszą portrecistkę art déco.

Cóż, popatrzmy...

Polka, 1933, olej na desce, własność prywatna

 

Środek lata,1928, olej na desce, własność prywatna

 

Wiosna, 1928, olej na desce, własność prywatna

 

Portret pani M, 1932, olej na płótnie, własność prywatna, Christie's, USA, cena sprzedaży 6 130 500 USD /rekord cenowy (data sprzedaży - 06.05.2009)

 

Niebieska kobieta z gitarą, 1929 Paryż, olej na płótnie, własność prywatna

 

Portret księcia Eristoffa, 1925, olej na płótnie, własność prywatna

 

Dziewczyna w rękawiczkach, 1929, olej na płótnie, Narodowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Centrum Pompidou, Paryż

 

Święty Antoni, olej na płótnie, własność prywatna, Francja, cena sprzedaży 50 000 EUR (data sprzedaży -
25.05.2008)

 

Pokój hotelowy, 1951, olej na płótnie, własność prywatna, Dorotheum, Palais Dorotheum, Wiedeń, Austria, cena sprzedaży 200 000 EUR (data sprzedaży- 20.05.2010)

 

Mój ulubiony :)  Rzadkość, portret w ołówku

Portret Louisanne, 1940, ołówek na papierze, własność prywatna, Los Angeles, USA, cena sprzedaży 7 930 USD (data sprzedaży- 11.05.2010)

 

"Madame, jestem malarką i bardzo chciałabym, żeby pani pozowała mi do aktu" - Łempicka zaczepiła na ulicy młodą brunetkę.

"Piękna Rafaela" zostanie uznana za jeden z najważniejszych aktów XX stulecia...

KOMENTARZE

 • WSPANIALE :)
  Dzieki za te uczte dla oczu, i prosze o wiecej.

  Pozdrowienia.

  :)
 • @Martyna
  Dziękuję za kolejną porcję artystycznych wrażeń!

  Mnie szczególnie przypadł do gustu obraz z "Dziewczyną w rękawiczkach"
 • Faaaajne!
  5*
 • Dziękuję Wam za komentarze
  szczególnie pod wątkiem o Łępickiej, która za Oceanem pozostała Polką i nie wstydziła się polskości. Jej wielbicielką była Greta Garbo, dzisiaj jest Madonna, która wydaje fortunę na jej obrazy. Szkoda, że na polskich "salonach" mistrzyni art déco nie ma szans.

  pozdrowienia dla Wszystkich

OSTATNIE POSTY

więcej
 • KULTURA I SZTUKA

  Zakamarki duszy na płótnie

  "Malując kieruję się intuicją. Inspirację czerpię z wnętrza siebie. Przelewam na płótno zakamarki mojej duszy. Moje obrazy zawierają w sobie spory ładunek emocjonalny" - mówi Marlena Selin o swojej sztuce. czytaj więcej

 • KULTURA I SZTUKA

  Skandalista z przypadku

  W 1894 roku w warszawskiej Zachęcie wystawiono olej na płótnie przedstawiający rudowłosą nagą dziewczynę siedzącą na rozjuszonym czarnym rumaku. Obraz wywołał ogromny skandal obyczajowy. Autor dzieła - skromny, chorowity chłopak - był zaskoczony! czytaj więcej

 • KULTURA I SZTUKA

  Sentymentalny pan J.Ch.

  Malował polską wieś. Z pasją i sentymentem. Urodził się na wsi, a ona była dla niego świętością. "Artysta ów zaklął w swoim malarstwie tajemnicę polskości" - pisał historyk sztuki Maciej Masłowski. Artystą tym był JÓZEF CHEŁMOŃSKI. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031