Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
12 postów 22 komentarze

Zapach maków na płótnie...

Martyna - Świeżo upieczona "artystka" :) Ale tutaj nie będzie o mnie, lecz o największych mistrzach polskiego malarstwa.

Patrzeć w Słońce przez pięć minut

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zastanawialiście się Państwo, czy dzisiaj w Polsce mamy godnych następców Matejki, Boznańskiej, Malczewskiego? Otóż mamy.

"Moja głowa jest zapełniona dziwnymi wizjami, jak jest tego za dużo, to sięgam po farby". Dariusz Żejmo. Urodził się w Kożuchowie w 1966 r. Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom w 1993, specjalizacja - malarstwo.

Maluje olejem na płótnie, klasycznie.

Jest bardzo skromny. Pytany o sukces, odpowiada, że sukcesem jest patrzeć w Słońce przez pięć minut.

Tymczasem dorobek Darka jest spory: jest autorem setek foto-grafik. Maluje, rysuje ilustracje dla dzieci, projektuje lampy, rzeźby, freski.

Jego prace były wystawiane m.in.  w  “The Narrow Space”- Clonmel, Irlandia, w “Show Gallery" – Cork, Irlandia, w “Frame Gallery” – Limerick, Irlandia , w galerii "Artis" w Warszawie, w galerii "Steel Forest"  w Konstancinie, w galerii Ewy Pankiewicz w Bydgoszczy.  Ostatnia wystawa w "South Tiperrery Arts Centre" w Clonmel – Irlandia. Rok 2000 - „DONG” Nagroda Fundacji Dziecka za najlepsze ilustracje za cykl książeczek „Wierszyki babuni” . 2001 - „DONG” Nagroda Fundacji Dziecka za najlepsze ilustracje za „Gry i zabawy przedszkolaka”.

Ale popatrzmy na Słońce przez pięć minut ...

"Bella rosso", olej na płótnie, na sprzedaż

"Bella scala", olej na płótnie, na sprzedaż

"Czerwony Kapturek", akryl na płótnie, na sprzedaż

"Furioso", olej na płótnie, własność prywatna

"Furioso II", olej na płótnie, na sprzedaż
 

"Awakening of Little Red Riding Hood", olej na płótnie, na sprzedaż

 "Pitbulle", technika własna, na sprzedaż

"Bugatti 55", olej na płótnie, na sprzedaż 

"Czerwona suknia", olej na płótnie, własność prywatna

Kocham to spojrzenie ...

"Spojrzenie", olej na płótnie, na sprzedaż

Świety Jerzy, mój ulubiony obraz

"Święty Jerzy", olej na płótnie, własność prywatna

"Matka Boska z dzieciątkiem", olej na płótnie, na sprzedaż

"Wyścig", olej na płótnie, na sprzedaż

KOMENTARZE

 • Swietne.
  Te obrazy są przepiękne.

  Poza tematem. Znalem kiedyś za "komuny" zwykłego na pozór człowieka. Mieszkał na naszej prowincji. W średnim wieku miał już problemy z chodzeniem i dostawał rentę z możliwością dorobienia.
  W wolnych chwilach zajmował się, jako hobby, rzeźbą ludowa
  i "obrazami" z prasowanej słomy (nie znam nazwy). Wyobraźcie sobie
  ze w latach końca 1970-tych ktoś (chyba) pokazał zdjęcia jego prac ludziom od art w USA. Pewnego dnia przyjechali do niego stamtąd wysłannicy, którzy usilnie prosili artystę aby użyczył im swoje prace w celu wystawienia ich w jednej z najbardziej znanych galerii w New York. Oferowali mu załatwienie wizy, darmowego biletu oraz pokrycie kosztów "prywatnych" związanych z niedogodnościami plus bagatela 10 tys $ (wartość 3 ładnych domów). Nie wiem dlaczego lecz, artysta się nie zgodził. A szkoda gdyż umarł zapomniany a jego prace przed śmiercią rozdał wszystkim znajomym.
 • @ Poprostu zachwycające!
  Te obrazy sa zachwycające!
  Mnie najbardziej przypadły do gustu- żywo i zmysłowo namalowane
  kobiety.Uwielbiam purpurę na płótnie,a czasem i w ubiorze,sama też się na nią odważam,szczególnie w towarzystwie czerni,np czarne spodnie + czerwony żakiet,choć wiem,że modna jest szarość, i stonowana elegancja,ale moim zdaniem czerwień dodaje siły, energetyzuje takich niskociśnieniowców jak ja... Przypomniało mi się jak np E.Krakowska dla odmiany lubi żółcienie,bo one wprowadzają ją w dobry nastrój.Zatem
  szarość,zimne błękity,czy oliwki,wprawdzie są eleganckie,ale nie mają w sobie życia ,a ono jest bez smaku,jeśli nie ma w nim koloru.Na szczęście natura nam ten brak rekompensuje w ciepłych miesiącach,
  a obrazy możemy ogladać w przeciwieństwie do niej przez cały rok,wraz z całą gamą kolorów, nie tylko zawartą w pejzażu.

  Te- "Furiosa","Czerwona suknia","Kapturek",czy "Spojrzenie" muszą być
  wyjątkowo atrakcyne dla męskich oczu,choć i ja patrzę na nie z niekłamanym zachwytem.

  Wybacz Martynko,za moje dygresje modowe i laickie wrażenia estetyczne,lecz sądzę,że sztukę powinno się odbierać, przede wszyskim
  zmysłami,tak jak to np moja mama, malując hobistycznie czyniła, a jeśli
  jest ten odbiór pogłębiony akademicko,to oczywiście jeszcze lepiej, o czym Ty Autorko wiesz doskonale.

  Dzieki za kolejną pyszną ucztę dla oczu!
 • @ AUTORKA - ZEJMO SWIETNY, PROSZE TEZ POKAZAC WLASNE PRACE
  Tak, prawda, ze Zejmo to swietny artysta.

  Dzieki za kolejny wspanialy blog ze sztuka.

  ... Przy okazji, czy w ktoryms z nastepnych pokazalabys tez swoje prace?

  Bardzo prosze o uczynienie tego.
 • Trochę krytyki nie zaszkodzi ...
  jest jasne ,że ten Twój cykl o rodzimym malarstwie ma dobre strony bo przybliża , ułatwia i wzbogaca naszą wiedzę o tej dziedzinie sztuki , niemniej jednak , nie oszukujmy się , to co dotychczas nam tu zaprezentowałaś nie jest czymś , co zaślepiłoby by nas jak to 5 minutowe słońce.Prace pana Żejmo są solidne i warto się im przyrzeć ale nie mają takiej siły rażenia jak chociażby Dudy - Gracza czy Beksińskiego .Poszperałem nieco w sieci i wszedlem do jakiejś galerii gdzie była do nabycia " Goła z ptakiem" za 2100zł, no i jak to się ma do np. tego sympatycznego Murzynka , kumpla Warhola, Jeana - Michela Basquiata, ktorego nie tak dawno jedną z prac za 5 mln $ zdołał sprzedać słynny perkusista Metallici Lars Urlich ??? Niestety sztuka musi iść w parze z pieniądzem, dobrze gdy sam artysta ma w tym udział i za życia uda mu się ze swych pomysłów czerpać zyski .
 • @puuuq 11:02:24 A TO CI KONESER :)
  Powiadasz, ze Zejmo to gorszy malarz niz Basquiat, bo malunki Basquiata kosztuja wiecej niz Zejmy?

  A to ci znawca sztuki z ciebie.
  :)
 • @Pan Marky 12:29:38
  przecież nie pisałem kto lepszy lub gorszy , bo sie na tym nie znam , chodzi mi tylko o status samego twórcy . Znam córki kolegi , które pomimo ,że ukończyły akademie plastyczne czyli mają ukształtowany warsztat , potrafią znakomicie malować każdą techniką , wykonują świetne litografie i co z tego skoro muszą żyć z pensji "Biedronki".Nie obchodzi mnie wartość artystyczna prac Basquiata czy nawet naszego chyba obecnie najdroższego Sasnala ale wlaśnie to ile za ich pracę płacą ci , ktorzy mają nadmiar gotówki ,bo im wyższa cena tym bardziej świeci gwiazda samego twórcy .
 • "Czerwony Kapturek"
  Zacna wizja, ona to się wilka chyba nie boi :)
  Tak z innej beczki , nie wiem czy ktoś słyszał o artyście Jan Papina ?
  Tak się złożyło że gdy kończył swoje ostatnie dzieło -"Bitwa pod Grunwaldem"- doszło do "katastrofy smoleńskiej". Oczywiście media w tamtym czasie nie podejmowały innych tematów ,co wcale nie było największym problemem. Otóż wspomniane dzieło jest rzeźbą(!) w skali 1:1 , której władze miasta nie zdecydowały się kupić od artysty. Narosła dyskusja na temat wartości tego dzieła, jako dzieła wtórnego ! Tak oto wygląda promocja kultury i historii w naszym kraju :/
  Polecam twórczość pana Jana!
  Pozdrawiam.
  http://www.youtube.com/watch?v=e7rual50qzU
 • O ja!
  5* za tego posta!! "Wyścig" to sama bym kupiła, gdybym miała za co oraz gdzie go powiesić. Ale to już inne tematy. Dzięki za pokazanie tych obrazów i poinformowanie o ich twórcy. Leć tak dalej.

  A Stara Baba dobrze prawi - tyż za komuny znałam taki samorodny talent, starannie zmarnowany. Obrazy kupowali znajomi. Dziś nikt malarza już nie kojarzy a obrazy nadal się podobają znajomym odwiedzającym prywatne mieszkania ozdobione obrazami nieżyjącego już talentu.
 • @puuuq 11:02:24
  Beksiński i Duda-Gracz - pardą, ale siła rażenia, chyba taka jak eksplodującego wychodka;). No, ale o gustach się nie dyskutuje. Ja tam (prowincjuszka i blądynka natóralna) wolałabym taki porządek:
  na ścianie "Furioso II" lub "Wyścig" zaś flaki na talerzu (Żejmo), a nie odwrotnie (Duda czy "Bekas").
 • @bez kropki 13:14:39
  pani @bez kropki to sobie kup, w końcu te 3 -5 tys. zl zdolasz chyba jakoś zgromadzić , tez bym chetnie sobie nabył Dudę czy Beksińskiego ale 50 -60 tys zł trochę żal wydać , poza tym trzeba mieć trochę wolnej ściany by to jakoś powiesić a tej przyznam szczerze mi brak, innymi słowy musiałbym zmienić najpierw mieszkanie , no ale z drugiej strony zmieniać mieszkanie tylko dlatego by zawiesić dwa obrazy to trochę niepoważne .
 • Kochani, dziękuję Wam za zacne komentarze :)
  Poruszyliście wiele ciekawych wątków. Niespodzianka ma rację - sztukę odbiera się zmysłami. Moim zdaniem sztuka nie ma ceny. Sztuka ma wzbudzać emocje ii jak widzę wzbudza:)) Puuuq poruszył kwestie materialne. Racja, artysta musi z czegoś żyć. Tyle że sztukę należy promować. Artyści tacy jak Beksiński, Duda-Gracz, Dwurnik byli malarzami socjalizmu, w sensie, że przez PRL wychowani i - uwaga! -promowani. Co dzisiaj robi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego? Ministerstwo przeznacza 20,7 mln zł unijnego dofinansowania na Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" w Krakowie! Nie mam nic do sztuki japońskiej, ale na Boga! czy nie można promować młodych polskich artystów?
  Baba pisze o człowieku, który malował dla siebie i przyjaciół. Wielu jest takich artystów. Są amatorami, sztuka jest ich hobby. Podobnie jak, przywołany tu, Jan Papina. Rzeźbiarz amator, ale jakie dzieła!
  Pozdrawiam wszystkich serdecznie!
 • @bez kropki 13:14:39
  RE: Beksiński i Duda-Gracz - pardą, ale siła rażenia, chyba taka jak eksplodującego wychodka;).

  :))))))))))
 • @Martyna 15:07:47
  Martyna, pokaz nam cos swojego - zapromuj sie.

  :)

  PS. A co sadzisz o Hasiorze?
 • AHA, I JESZCZE COS
  Oto nazwiska wybitnych polskich artystow, ktore przyszly mi na pamiec (chaotycznie, niechronologicznie): Leszek Rozga, Olga Siemaszkowa, Jozef Gielniak, Jozef Wilkon, Janusz Stanny, Alina Szapocznikow....
 • @Pan Marky 18:30:03
  Jeszcze jest trochę obrazków do pokazania, zdecydowanie fajniejszych niż moje :) Ale kto wie?
  A Hasior? To przede wszystkim rzeźba, dość trudna zresztą, plenerowa. Osobiście nie lubię interpretować - co autor miał na myśli. Ale myślę, że Hasior jako "prowokacja twórcza" może być ciekawy. I w końcu w latach 60-tych i 70-tych był okrzyknięty "artystą kultowym". Ale wtedy był nowatorem w wykorzystywaniu do prac zaskakujących materiałów: zardzewiałe druty, blachy, rozbite butelki, itd. Czy dziś byłby tak sławny? Cóż, każda epoka ma swoich "kultowych artystów".

  Pozdrowienia :)
 • ----- jak świat -ŚWIATEM -- / MANSZARD / MECENAT / SPONSOR
  ----- dzisiaj doszła POLITYKA / POCHODZENIE - i masz !!! artystę -JAK TOWARZYSTWO wypromuje ! -tak będzie -ZNANY -PODZIWIANY i DROGI - /Picasso był wściekle zdolny - ODPOWIEDNIO cwany i chytry /
 • -------- BITWA pod Grunwaldem - na 600 lecie / ZBIÓRKA !!! /
  --właściwie to NARÓD / POLACY / PATRIOCI -powinni KUPIĆ od ARTYSTY -DZIEŁO -i wskazać miejsce jego ekspozycji / śmiem twierdzić !! gdyby w grę wchodziła rzezba przedstawiająca świętych -kasa by się znalazła /

  -------- nie wszyscy katolicy ROZUMIEJĄ -że PRZEDE WSZYSTKIM są Polakami !!!! niestety zapomnieli JUŻ !!! na czym to polega !!----
 • @eMW 12:33:36
  trzeba to dopasować ręcznie :/ Być może jest inna metoda, ale to pytanie do adminów !!
 • AUTORKA
  Niech się Pani zainteresuje Borisem Vallejo, jest bardziej konsekwentny w produkcji kiczu a warsztat i "pewną reke" ma o niebo lepsza. Przykro mi to pisać ale nie ma Pani kompletnie pojęcia o czym Pani pisze.
  Żenada
 • @Martyna 22:52:21
  ciepłe porywające piękno w czerwieni...
  czy mogę nieśmiało spytać czy pani czasem nie była muzą któregoś z tych kryształów barw zaklętych na rozpiętym płótnie?
  ukłony przesyłam.

OSTATNIE POSTY

więcej
 • KULTURA I SZTUKA

  Zakamarki duszy na płótnie

  "Malując kieruję się intuicją. Inspirację czerpię z wnętrza siebie. Przelewam na płótno zakamarki mojej duszy. Moje obrazy zawierają w sobie spory ładunek emocjonalny" - mówi Marlena Selin o swojej sztuce. czytaj więcej

 • KULTURA I SZTUKA

  Skandalista z przypadku

  W 1894 roku w warszawskiej Zachęcie wystawiono olej na płótnie przedstawiający rudowłosą nagą dziewczynę siedzącą na rozjuszonym czarnym rumaku. Obraz wywołał ogromny skandal obyczajowy. Autor dzieła - skromny, chorowity chłopak - był zaskoczony! czytaj więcej

 • KULTURA I SZTUKA

  Sentymentalny pan J.Ch.

  Malował polską wieś. Z pasją i sentymentem. Urodził się na wsi, a ona była dla niego świętością. "Artysta ów zaklął w swoim malarstwie tajemnicę polskości" - pisał historyk sztuki Maciej Masłowski. Artystą tym był JÓZEF CHEŁMOŃSKI. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031